Modbus jest jednym z najpopularniejszych protokołów stosowanych w automatyce przemysłowej. Jednak aby urządzenia szeregowe używające protokołu Modbus RTU mogły zostać połączone w jedną sieć Ethernet konieczny jest specjalny konwerter określany jako Gateway/Router Modbus, który będzie mostem pomiędzy interfejsem szeregowym a Ethernetem. Takim konwerterem jest I-7188En-MnTCP. W zależności lokalizacji konwertera należy zastosować jego wersję Gateway(-MGTCP) lub Router(-MRTCP).
Najważniejsze cechy konwerterów rodziny I-7188En-MnTCP:
Konfiguracja bez dodatkowego oprogramowania (TELNET, FTP).
Magnetyczna izolacja Ethernet 1,5 kV.
Interfejs szeregowy RS-232/485, maksymalna prędkość do 115,2 Kbps.
Protokoły: TCP, IP, ICMP, ARP, FTP, HTTP*.
Zabezpieczenie przeciw przepięciowe portów szeregowych.
Rejestrator danych o pojemności do 512KB. Pobieranie zarejestrowanych danych przez FTP.
Mini serwer WWW (HTTP) z podglądem/sterowaniem poszczególnych parametrów Modbus.
Przykładowe aplikacje: Poniżej przedstawiono kilka najbardziej typowych konfiguracji konwerterów Modbus.
1. Urządzenia z interfejsem szeregowym komunikują się z Masterem poprzez sieć Ethernet, dzięki temu nie ma ograniczenia do 1200m jak w przypadku RS-485. W takiej konfiguracji w jednej sieci może pracować do 64 modułów I-7188En-MGTCP (Gateway) z których każdy może jednocześnie obsługiwać do 24 połączeń TCP od I-7188En-MRTCP (Router) lub innych urządzeń typu Modbus TCP Master.
2. Komputery PC oraz większość nowych sterowników PLC mają już zaimplementowany protokół Modbus TCP. I-7188En-MRTCP (Router) umożliwia włączenie do sieci tradycyjnych urządzeń szeregowych. Liczba konwerterów I-7188En-MRTCP zastosowanych w jednym systemie może być nieograniczona. Jednak z uwagi na praktyczne możliwości ich wykorzystania należy mieć na uwadze iż konwertery I-7188En-MGTCP (Gateway) są w stanie obsłużyć do 24 jednoczesnych połączeń TCP z Masterów Modbus TCP.
3. W przypadku gdy HMI (Human Machine Interface = Panel Operatorski) ma interfejs szeregowy i chcemy do niego podłączyć urządzenia typu slave z Modbus TCP, I-7188En-MRTCP jest idealnym rozwiązaniem. W ten sposób można podłączyć do 64 urządzeń Slave do jednego I-7188En-MRTCP.
Tabelka poniżej prezentuje parametry techniczne urządzenia. W przypadku, gdyby prezentowane w niej informacje były niekompletne lub budziły wątpliwości prosimy o kontakt mailem bądź telefonicznie z naszym działem technicznym. Dodatkowo służymy pomocą w doborze właściwego urządzenia tak, aby optymalnie spełniało wymagania Państwa projektu.
Konstrukcja mechaniczna
Rodzaj montażu
Moduł zewnętrzny
Interfejs Ethernet
Ethernet
Interfejs
Ethernet 10BaseT
Złącze
RJ45
Protokół
Modbus TCP Master
Interfejs szeregowy
Port szeregowy
Interfejs
RS-232
Liczba portów
1
Max. prędkość
115.2 Kbitów/sek.
Typ złącz
Śrubowe (Terminal Block)
Sygnały
TxD,RxD,RTS,CTS,GND
Protokół
Modbus RTU Slave Routing adresów Modbus 1..63 na adres IP. Większa liczba adresów dostępna opcjonalnie.